Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.
ÉrdeklődőknekMiért csatlakozz?

Miért csatlakozz?

1. Mert tehetséges vagy

A Tudományos Diákköri (TDK) tevékenységet az elsőévestől az utolsóévesig, minden egyetemi hallgatónak jó szívvel ajánljuk, aki szeretné kibontakoztatni a tehetségét és keresi azokat a lehetőségeket, amelyekkel kitűnhet a többiek közül.
 
Tapasztalataink szerint azon kívül, hogy valakiben megvan a belső motiváció, nem árt ha rendelkezik az alábbi tulajdonságokkal is – így lehet igazán sikeres:
 
- KITARTÁS (nem adod fel könnyen)
 
- KÍVÁNCSISÁG (érdeklődsz a körülötted történő dolgok iránt, meg akarod ismeri a világot)
 
- NYITOTTSÁG (nyitott vagy az új dolgokra)
 
- KREATIVITÁS (vannak ötleteid, saját meglátásaid)
 
- SZORGALOM (kész vagy tenni a megismerés érdekében)
 
Jó hír az, hogy egy korábbi kutatásunk szerint az egyetemi hallgatóink – az önértékelésük alapján – magas szinten rendelkeznek ezekkel a képességekkel, vagyis a sikeres TDK tevékenységhez minden feltétel adott.
 

2. Mert ez egy jó lehetőség a tehetséged kibontakozására

Fontos megjegyeznünk, hogy a TDK munka alapvetően egy önálló tevékenység (egy szabadon választott témában önálló kutatás végzése, az eredmények összefoglalása egy dolgozatban, valamint a kutatási eredmények „megmérettetése” helyi, majd országos szinten), ugyanakkor minden tőlünk telhető segítséget megadunk, hogy elérd a kitűzött célodat: használhatod az Egyetem infrastruktúráját, tanári szakmai segítséget kapsz, kapcsolódhatsz tanszéki kutatásokhoz, módszertani kurzusokon és kommunikációs tréningeken vehetsz részt és nem utolsó sorban tagja lehetsz egy inspiráló közösségnek.
 

3. Mert profitálhatsz

Meggyőződésünk, hogy a TDK munkának rengeteg előnye van a hallgatók számára. Az elmúlt években folyamatosan gyűjtöttük ezeket elsősorban azoktól, akik belevágtak és – természetesen – nem bánták meg. Mostanra több mint 50 különböző előnyt szedtünk össze, amelyek között egyaránt vannak közvetlen és közvetett, rövid távú és hosszú távú, anyagi és nem anyagi előnyök.
 
Az összes közül talán az legfontosabb, hogy úgy részesülhetsz ezekből az előnyökből, hogy közben nem kellett számottevően többet tenned, mint azoknak, akik nem vágnak bele. Mindössze arról van szó, hogy az erőforrásaidat (energia, idő) okosabban használod fel, mint a többiek. Nézzünk is egy-két példát:
 
  1. Ha egy adott félévben TDK dolgozatot írsz, azzal kiválthatsz egyet a tárgyaid közül (megajánlott ötöst kaphatsz). Míg Te az idődet a TDK-ra fordítod, addig a többiek, zh-znak, beadandót készítenek, vizsgáznak, stb.
  2. Előbb-utóbb minden hallgató készít szakdolgozatot a tanulmányai végéhez közeledve, amit általában egy vagy két félév alatt készítenek el. Mivel Te már ezt megelőzően elkészítettél egy ütős TDK dolgozatot, azt minden további nélkül elfogadjuk szakdolgozatnak is!
A folytatásban összefoglaljuk a legfontosabbak előnyöket, amiért érdemes belevágni a TDK munkába:
 
- MEGAJÁNLOTT JEGY: Minden félévben, amikor TDK dolgozatot írsz egy tantárgyból megajánlott jegyet kaphatsz. Egy feltétel van csupán, a dolgozatod témájának kapcsolódnia kell az adott tantárgyhoz. Ez azt jelenti, hogy érdemes minél korábban elkezdeni a TDK munkát, mert annál több tárgyat tudsz ily módon „teljesíteni”. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenképpen 2-3 teljesen különböző TDK dolgozatot kell írnod, ha nem azt, hogy több részletben készíted el azt a munkád, amellyel igazán versenyképes lehetsz a különböző megmérettetéseken. Egyébként is javasoljuk, hogy ha lehet, több féléven keresztül írd a dolgozatod, hiszen egyrészt nem szeretnénk túlterhelni, másrészt pedig a jó munkához pedig idő kell – ahogy a közmondás is tartja!
 
- ELŐREHOZOTT SZAKDOLGOZAT: Miután két-három féléven keresztül kiérlelted a TDK dolgozatod – amely során egy érdekes és fontos kutatást végeztél, azt bátran leadhatod szakdolgozatnak! Nem szükséges másikat írnod, hiszen Te már elvégezted ezt a munkát korábban.
 
- ANYAGI ELISMERÉS: Minden intézményi TDK konferenciát követően a díjazottak anyagi elismerésben is részesülnek. Ez lehet pénzjutalom, amelyet ösztöndíj formájában fogsz megkapni, lehet tárgyjutalom (pl. könyvutalvány), vagy lehet akár egy szakmai út, amely során egy felejthetetlen élményben lesz részed. A lényeg, hogy díjazzuk a munkádat!
 
 - ERKÖLCSI ELISMERÉS: Elismerő oklevélben a TDK konferenciák valamennyi előadója részesül, amelyet általában ünnepélyes keretek között szoktunk átadni. Ez egy különleges alkalom, ahol tényleg csak a legtehetségesebb hallgatóink vesznek részt – ilyenkor őket ünnepeljük, ekkor kerülnek hivatalosan is a „Büszkeségeink” (online dicsőségtábla) közé. Valahol mindenkiben megvan a vágy, hogy egy szűk elithez tartozzon - a Tudományos Diákkör erre is egy kiváló lehetőség!
 
- MUNKAERŐPIACI ELŐNYÖK: Azzal, hogy TDK-zol, instant versenyelőnyre tettél szert a többiekhez képest. Nyugodtan beleírhatod az önéletrajzodba és hidd el, az állásinterjún máris előnyben vagy., hiszen azt mutatja, hogy Te többet is hajlandó vagy tenni, mint amennyi „kötelező”. Na, de ne szaladjunk annyira előre! Az egyetemi évek alatt számos olyan ösztöndíjjal fogsz találkozni (pl. ÚNKP, NFÖ), amelynek az odaítélésében sokat nyom a latban a tudományos diákköri tevékenység. Vagyis sokkal jobbak az esélyeid ezeken a pályázatokon, ha fel tudsz mutatni TDK dolgozatot, publikációt.
 
- OTDK: A kétévente megrendezésre kerülő Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) a tehetséggondozás csúcsa a hazai felsőoktatásban. Ha ide kijutsz, akkor egy olyan fantasztikus hétvégédben lesz részed, ahol a szakmai fejlődés mellett a szórakozásnak is bőven jut szerep. Ehhez nem kell mást tenned, mint a helyi TDK konferencián megszerezni a továbbjutást érő pontokat.